Nemzet, a kollektv tudatszint
Janko1 2005.06.29. 17:04
Mint minden, a relativizmus bstyjra rhzott alapvet emberi fogalomnl, a nacionalizmus esetben is vitk kereszttzben ll a fogalom maga, mrcsak a meghatrozsok s megfogalmazsok vgtelennek tn halmaza miatt is. Beszlnk nemzetiekrl, nemzeti rzsrl, nemzetben gondolkodsrl, nemzeti lelkletrl, taln amiatt is, mert szeretjk elkerlni a trtnelem ltal konkrt politikai ideolgikhoz kttt eredeti kifejezs hasznlatt - holott az nem politikai rendszer, hanem egy trsadalom-szervezsi elv jellemzje, s mint ilyen, nem tvesztend ssze alakilag egybehangz rendszernevekkel. A nacionalizmus rzsben, dntsekben megjelen szerepe miatt kulcsfontossg tulajdonsga a trsadalomnak, s gy fontos szerepe lehet megrtsnek, lte tulajdonsgai megismersnek.
Az emberi lny llapotnak jellemzit folyamatokban val elhelyezssel tudjuk az rtelmnk szmra legkzenfekvbb mdon szemlltetni. A szbeli lershoz s az sszefggsek megismershez szksges mdon kell bevezetnnk a folyamatokon val pozitv s negatv elmozdulsi irnyokat. Mindez nknyes, m a logikai okfejts eredmnye termszetesen szabadon felcserlhet, s gy eredmnynk nem fgg majd a kezdeti vlasztstl. Ugyangy meg kell hatroznunk a vizsgland tulajdonsgot, mely ez elzhz hasonl mdon szintn csupn "ltszatra" nknyes vlaszts.
A gyakorlati pldja eme vlasztsoknak lehet a tudatossg meglse, amely folyamatnak pozitv irnya olyan egyb jellemzkkel hozhat sszefggsbe, mint boldogsg, stabilits, jkedv, biztonsg, negatv jellemzi lehetnek a bizonytalansg, flelem, rosszkedv, szenveds; mindenki eldntheti, szmra melyik szimpatikusabb. A kiemelt tulajdonsg folyamatnak vizsglata alapjn egyb, htkznapi letnkben eltn llapotokkal, tulajdonsgokkal hozhat sszefggsbe, mely egyb tulajdonsgok vltjk ki letnk hats-ellenhats ltal mkd akciit s reakciit.
A fent ltalunk kitntetett tudatossg folyamatnak egyik f megjelen jellemzje az ember kollektvumhoz val viszonyt jelenti meg. Ennek az rzelemvilgban megjelen szndkt szoktuk mindennapi szval "valakihez val tartozsnak", vagy "kzssgi lmnynek" hvni. A mindennapi lettapasztalat bizonytja azt, hogy a trsasg-magny elbbi mdon meghatrozott kettssg fogalmai egyrtelmen megfeleltethet viszonyban llnak a szintn mr emltett tulajdonsgokkal, gy a boldogsg-boldogtalansg, a jkedv-rosszkedv, a biztonsg-flelem kapcsolatokkal. Eme kollektv lmny akkor is ltez, s trsadalom-szervezsi szempontbl megkerlhetetlen tnyez, ha annak okt tovbb mr nem vizsgljuk, hanem ltezst pusztn empirikus mdszerek eredmnye alapjn elfogadjuk.
Mint azt mr emltettk, a tulajdonsgok s kapcsolt jellemzik, gy a tudatossg s a kollektv lmny folyamatokban ltez dolgok. A megrtshez clszer a kt szlssges, idealizlt esetet tekinteni: ekkor a teljes tudatossg llapotban jutunk el a teljes kollektv lmnyhez, mg a teljes tudatlansg llapotban valamihez, amit mg nem tudunk, mi, csak azt, hogy a teljes kollektivits ellentte. Elszr meg kellene ismernnk, mi is az a teljes kollektivizmus, a tudatossg szemszgbl nzve. Nevezzk egylnyegnek azt a valakit azzal az adott rendszerrel, vagy ltez dologgal, amelynek bels folyamatait az tltja, az azt elr hatsokat rzkeli, s az onnan kijv hatsokat ltrehozza. Amennyiben emberi bels lnyegnket (jelenleg annak konkrt meghatrozsa nlkl) tekintjk alanynak az elbbi definci alkalmazsakor, akkor nyilvnval pldaknt addik akr szemlyisgnk, akr brmely trsas kapcsolatunk. Szemlyisgnkkel s az ahhoz kapcsolt emberi testnkkel egylnyegek vagyunk a nap legtbb rjban, mert rzkeljk mindazt, amit az rzkel, eme hatsokat feldolgozzuk, s reaglunk rjuk szintn annak felhasznlsval. Ugyanakkor egylnyegek vagyunk nagyon sok, ltalunk kivlasztott trsas kapcsolatban is, egylnyegek vagyunk csaldunkkal, bartainkkal, brmely szerettnkkel, spontn kialakult kzssgeinkkel, amelyekkel valamilyen kzs tulajdonsg ltal kapcsolatot alaktunk ki; egylnyegek vagyunk, mert foglalkozunk problmjval, gondolataival, egytt rlnk sikernek, egytt szenvednk szenvedsvel, s ltala adunk ki magunkbl reakcikat. Ezek alapjn teljes kollektivizmuson azt az llapotot rtjk, amelyben nmagunk minden ltezvel egylnyeg, az azt rt hatsokat rzkeli, azokat feldolgozza, s azokra megfelel mdon reaglsokat kld. Ezek alapjn megfogalmazhatjuk a teljes kollektivizmus ellenttt: azt az llapotot, amelyben nmagunk semmilyen kls behatst nem rzkel, nincsenek aktv folyamatai, reaglni nem kpes, vagyis teljes mrtkben kiszolgltatott. Az eredeti gondolatmenetnek megfelelen elbbi a teljes tudatossg, utbbi a teljes tudatlansg tulajdonsghoz kapcsolhat. A vals llapotok, melyek nyilvnvalan trtl, idtl fgg llapotok, e kt idealizlt llapot kztt helyezkednek el. Mindez kijelenthet anlkl, hogy megvizsglnnk, az ideallapotok vajon tnylegesen elrhetek-e (ugyanakkor az esetek definicija alapjn lthat, hogy ezen llapot csupn a teljes kollektivizmusban ltezhet).
Eredmnyeink alapjn azt mondhatjuk, hogy a kollektv lmny, s az ebbl kiindul hatsok s dntsek halmaza valjban nem ms, mint nmagunk mindenkori vilgmeglse, az abban lejtszd esemnyek felfogsa, azok feldolgozsa, s az azokra adott reakcik sszessge. Ebben az rtelemben termszetesen kollektv lmny az ember, mint egyn sajt szemlyisgvel val tallkozsa is. Nem csodlkozhatunk teht azon, hogy a lt egyik f tulajdonsg eleme a kollektvumhoz val viszony, hisz ez mr nem adott idben s pillanatban ltez "lmny", hanem valjban az informci-ramls rzkenysgt mutat jelz.
Milyen kvetkeztetsekre is juthatunk teht a fenti gondolatmenetek eredmnyekpp? Elsknt sszefggst teremthetnk a klnbz tulajdonsgok kztt. Mint azt az ltalunk kivlasztott alaptulajdonsgbl s az eredmnyekbl lthatjuk, a tudatossg s a kollektv rzkenysg (vagyis hogy milyen szinten rzkeljk a vilg esemnyeit) egyenes arnyban fggnek ssze egymssal. Az ber, gondolkod, tudatos bels llapot tgtja a kollektv rzkels hatrait, mg az sztneire hagyott lny egyre inkbb tvolodik attl, s gy ezltal szkti hatrait is. Msodszor lttuk azt, hogy az nknyesen ellenttes plusokra osztott folyamatbrn a tudatossg, s gy a kollektivizmus mell kapcsolhatak az egyb pozitv tulajdonsgok: a boldogsg, a stabilits, stb. is. Olyan rendszernek teht, mely az elbbi mdon kijellt pozitv irnyba szeretn elmozdtani a trsadalom (s annak minden tagjnak) tulajdonsgait, akkor minl szlesebb, s tbb kollektv tudst s lmnyt kell tadnia annak. Minl tbb hatst ad a kollektvum a feldolgozand (elbbiekben pontosan meg nem hatrozott) emberi lnynek, minl inkbb alkalmass teszi azt arra, hogy az t rt hatsokat elemezze, s minl tbb lehetsget ad neki arra, hogy a hatsra reaglhasson, annl inkbb rszesti t kollektv lmnyben, vagyis a feltrt kapcsolatok miatt annl inkbb tudatoss teszi t, s annl inkbb pozitv irnyba mozdtja el a klnbz tulajdonsgait.
Harmadszor lthat, hogy nincs kitntetett kzssg, gy nem az a szemlyisgknt ltez egyn sem. Kvetkezskpp hibt kvetnk el akkor, ha brmely rendszert, gy akr az individuumknt ltez szemlyisget kitntetjk, s brmely esemnyt csak s kizrlag az szemszgbl vizsglunk, valamint az szemszgbl nzve llaptunk meg tnyeket s kvnsgokat. Termszetesen ez brmely ms rendszerre is igaz. Ugyanakkor egyrszt, az emberi rtelem ltal megkvnt megfoghatsg miatt az egybknt folyamatban ltez kollektivizmust diszkrt szintekre szksges osztanunk. Ennek a diszkrt felosztsnak lesz eredmnye emberi s trsadalmi szempontbl a szemlyisg klnllsnak meglse, a kisebb kzssgek, az egynt krlvev kzvetlen csald ltrejtte, valamint a nagyobb csald, a kzs tulajdonsgok alapjn szervezdtt nemzet megszletse. Msrszt, minden ltez az elbbi mdon meghatrozott folyamatbrn adott idpillanatban s adott helyzetben valamely adott ponton tartzkodik; cselekedeteit az hatrozza meg, hogy e folyamatban mely irnyba mozdul el. Ennek megfelelen az adott lteztl nem vrhatjuk, hogy rszese legyen a teljes kollektivizmusnak, s azt sem, hogy rszese legyen az eme llapot antiprjnak (amely a fent vzolt gondolatmenet rtelmben elvileg sem lehetsges). A megllaptott tulajdonsg-kapcsolatokat felhasznlva azt mondhatjuk, hogy a trsadalom a ltez tudati szintjnek leginkbb megfelel kollektvumbl kiindulva kell hogy tgtsa annak szintjt, a kvnt irnynak megfelelen. Ennek megfeleltetseknt a fenti hats-feldolgozs-lehetsg rszletezett mdszerei felhasznlsval az individuumknt ltez egynnek trsas kapcsolatot, a ketts individuumknt lteznek csaldot, s rdekldsnek, szemlyi tulajdonsgnak megfelel kzssget, az adott gondolatkrben tudati szintet megl lteznek pedig tulajdonsg-egyest kzssget szksges a trsadalomnak adnia, mely kollektv trgyknt a nacionalizmus esetben ri el a legfbb diszkrt (teht nem abszolt) szintet.
Szlnunk kell bvebben arrl, hogy az elbbi mdon ltrehozott nacionalizmusban kiteljesed kollektvum milyen szably szerint rendezdik. Lttuk, hogy a klnbz tulajdonsgok sszefggsei miatt a kollektivizmus ltrejtte a tudat hatrterletnek tgulsval, az rzkels s a rhats nagyobbodsval jr egytt. Azt mondhatjuk teht, hogy az a nemzeti kzssg (mely alatt a nacionalizmusban kiteljesed kollektvumot rtjk), amelyet az elbbi mdon hoztunk ltre, az azonos hatsokra azonos folyamatokat, gondolatokat elindt, arra azonos mdon reagl kollektvumnak tekinthet. Hasonlatos az individuumhoz: br idben, trben bels jellemzi, rtkjegyei vltozak, mgis adott pillanatban adott s egyedi jellemzkkel br, mely jellemzk hozzk ltre ltezsnek illzijt, s nkpt. A nemzet teht egy magas kollektv szint, mely a kzs tulajdonsgok, kzs rzkels s az arra val kzs reagls alapjn szervezdik. Hangslyozand, hogy nem tagok sszessge; hanem nllan ltez kollektvum. A fent brzolt folyamatok megfordthatsga miatt ugyanolyan rvny az a mondat, hogy a nemzet tagjai (gy az individuum, az egyn is) a nemzet rszekre osztsval jnnek ltre, mint az, hogy a nemzetet a tagok sszessge alkotja; st, mivel a definic rtelmben (ahogy azt mr fent vizsgltuk) a kollektivizmus jelenthet csakis abszoltumot a folyamatban, csakis az els mondatrsznek lehet rvnyessgi joga.
Mit kell teht az eredmnyek ismeretben tennie egy olyan trsadalomnak, mely az elbb meghatrozott mdon a pozitv irnyultsgt szeretn elirnyozni a trsadalom klnbz tulajdonsgainak? A nemzet, mint krdskr viszonylatban mindenekeltt hangslyoznia szksges a nemzet, mint tudatszint l ltezst, az azt r hatsokat el kell juttatnia mindenhez a nemzet egszn bell, fel kell hasznlnia minden bels reaglst, s fkpp a kzs bels tulajdonsgokat felismernie, megtartania, lehetleg nemestenie (vagyis a folyamaton bell a pozitv irnyba tolnia), s terjesztenie szksges a nemzeten bell. Fel kell ismernie a nemzet mint nll, tagoktl fggetlen ltezst; ppen ezrt a nemzetet sszefog tulajdonsgok (melyek gyakorlati formban megjelenhetnek hitben, vallsban, kultrban, hagyomnyban, szemlyisgjegyekben, stb.) a nemzet rszeinek pillanatnyi jellemzitl val fggetlen ltezst, s gy azokat minden szntren megjelentenie szksges, mintegy krnyezetet adva az eltr kollektv tudatszinttel rendelkezk szmra. A nemzeti tudatszint megjelensi formja a trsadalomban az a nemzetllam, mely testet ad az l nemzetnek, amely felfogja a hatsokat, s sszegyjti a reaglsokat, s amely az elbbi mdon ltrehozza minden s mindenki szmra a nemzetet megjelent krnyezetet, ill. tudati llapotot. Ez az adott szempontbl megfelel trsadalmi berendezkedse annak az llapotnak, melyben minden kollektvum, minden ltez a fent meghatrozott pozitv irnyba mozdul el rtkei szempontjbl.
Kbor Jnos
|