A #JOBBIK_MM szoba honlapja
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szavazs
n szerint mi a legnagyobb emberi erny?

Blcsessg
Jszvsg
Btorsg
Segtkszsg
Vidmsg
Alzatossg
Szernysg
Elszntsg
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Magyar Mrce

 
Nolasyn Krniki

 
Pontos id
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Eddigi ltogatk szma
Induls: 2005-06-19
 
Kapcsolat

Ha valamilen problmd akad a honlappal kapcsolatban, vagy csak tletet szeretnl adni, az albbi e-mail cmen teheted meg:
carpathia1920@freemail.hu

 
Cikkek, interjk
Cikkek, interjk : Interj Bokros Pterrel s Molnr Tamssal

Interj Bokros Pterrel s Molnr Tamssal

Carpathia  2005.10.23. 08:48

Oktber 23-n lesz az 1956-os forradalom 49., a kztrsasg kikiltsnak pedig 16. vfordulja. Az Inconnu Csoport lltotta az els kopjaft a 301-es parcellba, dnt szerepe volt abban, hogy az 56-os hsknek megadjk a vgtisztessget. 56 eszmeisgrl, az ellenzki tevkenysgrl, a jelenrl s a kiltsokrl beszlgettem Molnr Tamssal s Bokros Pterrel, a csoport kt meghatroz egynisgvel.

-         Az Inconnu Csoport, mint az egyik legrgebbi ellenzki tmrls, hogyan jtt ltre s milyen tevkenysget folytatott?

-         BP: 1978 tavaszn jtt ltre az Inconnu Csoport. Ceglden bell volt egy magyarorszgi ifjsgi tallkoz. A helyi szervezk szerettek volna egy olyan strat ltrehozni, ahol fiatal kpzmvszek bemutathatjk az alkotsaikat, s akkor mi Szolnokon mr kzsen dolgoztunk. Ezen a cegldi tallkozn mutatkoztunk meg elszr kzsen, de a csoport neve mg nem volt Inconnu. Tzzomncokat, grafikkat, szobrokat lltottunk ki.

-         Mit szlt ehhez Aczl elvtrs?

-         BP: Azokat a mvszeti hatrokat kezdtk elrni, amelyekre mr felfigyelt Aczl Gyrgy s ez automatikusan azzal jrt, hogy a titkosszolglat s a rendrsg elkezdett figyelni minket. Mr akkor lehallgat-kszlket szereltek a mhelyembe, amikor mg el sem tudtuk kpzelni, hogy minket megfigyelnek. Mi csinltuk a mvszeti dolgainkat. Az egyik legfontosabb dolog volt az gynevezett „mail art”, ami egy postai mvszeti irnyzat volt a vilgon. Ennek az volt a lnyege, hogy a marginlis mvszeti csoportokat gyjttte ssze a vilgban. Levelezs tjn tartottuk egymssal a kapcsolatot, kpeket, grafikkat kldtnk egymsnak, s ha berkezett egy orszgba egy plyzat, akkor azt ott ki is lltottk. Ma mr ezek a malkotsok mzeumokban tallhatak. Az llamnak ez egy veszlyforrs volt, hogy mi klfldiekkel tartottuk a kapcsolatokat. Az akkori diktatrban ez nem volt egy megengedett dolog. Innentl kezdve folyamatosan figyeltek minket. Aztn ennek mr hatsait is kezdtk rezni. Killtsaink egy rszt elre betiltottk. Teljesen ellehetetlentettk a helyzetnket. Akkor kezdtnk el azon gondolkozni, hogy ha mi nem tudunk ebben az orszgban megfelel mdon lni, akkor magt ezt az orszgot kell megvltoztatni.

-         Hogyan kerltetek kapcsolatba az ellenzki mozgalommal?

-         BP: Ez az ellehetetlents vezetett oda, hogy Szolnokrl felkltzve Budapestre az ellenzki mozgalomba bekapcsoldjunk. A szamizdat irodalom ellltsban is rszt vettnk, illeglis paprok mozgatsban, szlltsban. Ksbb teljesen nll rendszer vltunk, kialakultak a sajt elkpzelseink, sajt jsgot alaptottunk Inconnu Press nven, akkor mr ltezett a Beszl, a Hrmond, a Demokrata s mg nhny jsg. Tbbek kzt volt anarchista jsg. Ez a csapat, amit akkor Demokratikus Ellenzknek hvtak, kzsen s egytt dolgozott a kzs ellensg ellen, ami a bolsevista rendszer volt. Mra mr tudjuk, hogy ezek a csoportok ksbb sokfel szakadtak, s prtok formjban ellensgknt harcolnak egyms ellen. Amikor mr egyni akciink voltak az ellenzken bell, akkor azt vettk szre, hogy a marginlis vonalra kerltnk, szemben a Demokratikus Ellenzk azon rszvel, akik magasabb csaldi krkbl jttek. Nekik volt tlevelk, nyugati egyetemekre jrhattak.

-         Mit tettetek ekkor?

-         BP: Akkor talltuk ki azt, hogy egy teljesen egyni stlussal jelentkeznk. Ma hihetetlen azt mondani, hogy a mvszet eszkzvel lehet egy diktatra ellen dolgozni. A humor, a szatra eszkzeivel prbltuk felhvni a figyelmet a rendszer hinyossgaira. Viccet csinltunk az egsz appartusbl. Az akkori hatalom nem nagyon rtette ezt a fajta viccet. Az ellenzki csoporton bell is kezdtk fekete brnyokk vlni, s a tbbiek nem tartottk mr velnk a kapcsolatot. Mi bellk is viccet csinltunk, mikor lttuk, hogy k sem a megfelel irnyba mennek.

-         Ugorjunk egy kicsit. A 80-as vek vge fel mr rezhet volt a vltozs szele.

-         BP: Amikor Gorbacsov s Reagan elnk megegyeztek, akkor kezddtt a vilg megvltozni krlttnk. Az akkor rendszervltsnak, most mr gengsztervltsnak titullt szituciban nagyon sok rdekes dolog trtnt meg. Visszaemlkezve egy eufrikus llapot volt, az emberek tnyleg azt hittk, hogy itt meg fog vltozni a vilg, mindenki nagyon lelkes volt s jl rezte magt. Kzben nem vettk szre, hogy egy msik totlis vilg fel visznek minket. Lnyeg az, hogy akkor megtehettk azt, hogy megfaragtuk az els kopjaft a 301-es parcellba az ’56-os hsk emlkre. Tettk mindezt azrt, mert amikor mi anno kimentnk a temetbe, akkor mteres gaz bortotta a mai 301-es parcellt. 30 ven keresztl oda senki semmilyen srjelet nem tett, s ksbb tudtuk meg, hogy ez volt a temet szemtdombja, ahova az 56-os hsket arccal lefel temettk el. Ekkor hatroztuk el, hogy oda egyetlen egy kopjaft fellltunk. Termszetesen amikor ezzel a kopjafval elkszltnk, akkor a rendrsg ezt azonnal elkobozta tlnk. Kt htig volt a rendrsgen. Egyik nap szltak, hogy mehetnk a rendrsgre a kopjafrt. Visszakaptuk. Vgl a 301-es parcellban fel is llthattuk ezt az egy kopjaft. Az eufrikus hangulat s az, hogy a kopjaft elhelyeztk, arra ksztetett, hogy mi oda mg hromszz kopjaft faragjunk, hogy a parcellaszmmal azonos szm kopjafval emlkezznk a forradalom hseirl. A mai napig nincs engedlynk, hogy azokat a kopjafkat oda fllltsuk, de az akkori hatalom nem szlt egy szt se, st ksbb kiderlt, hogy a felsbb krkben azt mondtk, hadd csinljuk, ez nekik kln j lesz az jratemetsnl.

-         Az jratemets nem egszen gy trtnt, ahogyan azt ti s az emberek tbbsge gondolta. Hogy is volt ez pontosan?

-         BP: Krass Gyrgy szeretett volna egy kln megemlkezst csinlni a Hsk tern, mert neki az volt a vlemnye, ami egybknt az egsz Inconnu Csoport, hogy Nagy Imrt a kommunistk temetik jra, hogy ezzel bneiket gyorsan megprbljk helyrehozni. Krass Gyuri laksn rplapokat gyrtottunk, s kzben kopogtattak s megjelent az amerikai kvetsg egyik alkalmazottja, s vltve kzlte, hogy Krass r, n holnap ezt a fggetlen megemlkezst nem csinlhatja meg. Sarkon fordult s kiment. Mi dbbenten ltnk a helynkn, s egyszerre mondtuk ki, hogy csbrbl vdrbe kerltnk. Dbbenten tapasztaltuk azt, hogy az amerikaiak tvettk a hatalmat, ami azta is az vk. Mindenki azt hitte, hogy itt a kreativits, a gyorsasg, a minsg fog szmtani. Azt hittk, hogy ha a kommunistk eltnnek, akik az akkori trvnyek szerint is hazarulk voltak, hiszen idegen hatalmat szolgltak ki, akkor a vilg itt nagyban megvltozik. Vgl Krass Gyurival megcsinltuk ezt fggetlen megemlkezst, st a temetbe is szerveztnk csoportokat, s hvtuk azokat, akik segtettek adomnyokkal a kopjafk megfaragsban. Volt olyan nni, aki 100 forintot kldtt, de volt olyan, aki 1000 dollrt. Ehhez kpest kiderlt, hogy a titkosszolglat a temett teljesen lezrta. Oda csak buszokkal lehetett bemenni s csak azok mehettek be, akik az embereik voltak. Minket nem engedtek be a rendrk. Na akkor n reztem, hogy itt valami nem stimmel. Ez a rendszervlts, ami olyan j irnynak tnt, egy tvers. Ezutn mi, az Inconnu Csoport tagjai fel is fggesztettk tevkenysgnket. reztk, hogy korbbi nyugati tmogatink tlltak a bolsevikok mell, mert ket semmi ms nem rdekli, mint a gyarmatosts. Hallgatsba burkolztunk, mindenki a htkznapi meglhetsi tevkenysgekkel kezdett foglalkozni. Hozzteszem, hogy a meggazdagods „rme” a mai napig nem fenyeget minket.

-         A 2002-es vlasztsok utn feljtotta tevkenysgt a csoport. Mirt?

-         BP: A vlasztsok eredmnytl elborzadva, tbb grafikus bartunkat sszetrombitlva jraindtottuk az Inconnu Csoportot, tbb sikeres killtst csinltunk. Hla Istennek sokan csatlakoztak hozznk. Mikzben ezek a killtsok zajlottak, ezzel prhuzamosan alakult meg a Jobbik Magyarorszgrt Mozgalom, akikkel mi sszeismerkedtnk, szoros kapcsolatba kerltnk s a mai napig egytt dolgozunk. gy rzem, visszakaptam azt a lendletet, amit tizenegynhny ve sikerlt elvesztenem. Jl rzem magam ebben a harcban, ms krds, hogy jobban reznm magam, ha nem kne harcolnom, mert ez az orszg j kezekben lenne. Remlem, hogy ez hamarosan megtrtnik.

-         1956-nak milyen zenetei vannak a jelenkorra nzve?

-         MT: 1956 azt gondolom egy mgikus vszm. Bizonyos rtelemben a Kdr-rendszer bukst eredmnyezte mindaz, amit 56 elkezdett. Ez volt a rendszervlts Achilles-pontja. 56 zeneteihez kapcsoldva megreformlhat lett volna a magyar politika. Sajnos ez elmaradt.

-         Mirt maradt el?

-         MT: Azok az zenetek, amiket 56 megfogalmazott, nem teljesltek. Mirt nem teljesltek? 1956 egyik legmarknsabb megnyilvnulsa a nemzeti szuverenits volt. Nem akartunk nagyhatalmakhoz csatlakozni, egyfajta svjci, osztrk mintra egy fggetlen, szuvern nemzetllamot prbltunk megteremteni. Legalbbis a forradalmrok clkitzsei kztt ez volt a legfontosabb kvetels. Ez ugye nem valsult meg, az Eurpai Uni tagjai vagyunk, lthat milyen kvetkezmnnyel. Tagjai vagyunk a NATO-nak, ennek kapcsn rszt vesznk az afganisztni hborban, az iraki hborban, teljes mrtkben Amerika egyplus vilgrendjnek kiszolgli vagyunk. A magyar nemzeti szuverenits vszesen srlt. A msik 56-os zenet a Nemzetrsg zenete, az nll fegyveres testlet zenete szintn srlt, hiszen a nemzeti hadert sztvertk. A trianoni traumt elidz okok lnek mind a mai napig tovbb, Magyarorszg haderejt tekintve ma rosszabb helyzetben van, mint amilyenbe annak idejn Krolyik sodortk. Nincs magyar tisztikar, nll gondolkodssal, szellemisggel. Nincsenek fegyveres testleteink, a laktanykat rz-vd szolglatok vdik. Ma tbb kzifegyver van magnszemlyeknl, mint ami a hadseregnl tallhat. Siralmas a magyar fegyveres erk llapota. A rendrsgrl s a nemzetbiztonsgiakrl nem is beszlek, hiszen ezek nem magyar rdekeltsg szervezetek, politikai irnyts al vontk ket. A harmadik legfontosabb zenet taln az volt 56-ban, hogy az llami tulajdon egy jelents rsze rszvnyek formjban a dolgozk kezben legyen. Ez ma klns aktualitst kapott, 1956-ban a dolgozk, a munkavllalk beleszltak az zemek letbe, a termelsbe. A munkstancsok zenete, mint fggetlen, nemzeti szakszervezetek lte, pldaad volt, erre plt ksbb a lengyel szolidaritsi mozgalom is. Ide sorolnm mg Mindszenthy bboros rnak az zenett is, amely egy harcos kzleti egyhzat jelentett meg. Egy antikommunista egyhzat, amelyet szintn nem ltok ma. Egy morlisan szthullott orszgban az egyhz sem teljesti azt a ktelessgt, hogy tvilgtsa nmagt, tiszta legyen, egy erklcsi piadesztn llva szljon a trsadalomhoz. Itt zajlik a kpmutats. 56 sszessgben nem jutott el a trsadalomhoz, s a politikai „elit” nem is engedi, hogy eljusson, mert itt sznt kellene vallani, konfrontldni kellene, el kellene kezdeni egy j ptkezst, ehhez minden alap rendelkezsnkre ll, sajnos ezeket az alapokat nem aknzta ki, s nem hasznlja a mai magyar rtelmisg.

-         Jvre lesz 1956 tvenedik vfordulja. Tbb magyar rtelmisgi is hvta Busht erre az vfordulra, mikzben ’56-ban az Egyeslt llamok cserbenhagyta a magyar forradalmat. Errl mi a vlemnyed?

-         MT: Egy furcsa helyzet, hiszen ha jl meggondoljuk, az amerikai neokonzervatv-neoliberlis politika vilguralomra tr, ma szemrebbens nlkl terroristnak blyegezn meg az ’56-os szereplket Rcz Sndortl Wittner Mriig. Az amerikai elnknek bizony krl kellene nznie a magyar politikban mieltt idejn, hiszem ma az egykori kommunistk, elnyomk jelents rszben tszremkedtek a jobboldalra, s bizony nem tiszta a kplet. Ameriknak, ha fejet hajt a magyar szabadsg eltt, akkor fejet kellene hajtani Kzel-Keleten s a vilg sok ms trsgben is, mert ezek elssorban szabadsgmozgalmak, npi mozgalmak, amelyek ersen ktdnek az adott identitshoz, s ezt az Egyeslt llamok nem viseli el. Nem viseli el a mssgot, a ms vallst, identits tisztelett, amelyet a liberlisok olyan nagyon hangoztatnak. s amely az egyik legfontosabb emberi rtk. Itt folyik a harmadik vilghbor, amely sorn ezeket az identitsokat az Egyeslt llamok el akarja puszttani.

-         Ltsz valami remnyt arra, hogy a np lpni fog ezgyben s egyszer felfogja ’56 jelentsgt?

-         MT: Jelen pillanatban ktsgbe ejt a helyzet, a magyar trsadalom krosan beteg, s annyira pnzkzpontv vlt, eldologiasodott, hogy nem ltok remnyt egy forradalmi helyzet kialakulsra. Nyilvnvalan nem liberlis vagy marxista vonalra gondolok, hanem egy szellemi forradalomra, amely egy konzervatv forradalom kpben kellene, hogy megjelenjen az rtkek mentn. Erre jelen pillanatban nem ltok sok eslyt. Rengeteg olyan kls krlmny van, amelyet sokszor elhanyagolunk. Azt gondolom, hogy a gondvisels jelentsge az letnkben mindig ott kell, hogy legyen. Nem vletlen, hogy a katonailag megrendthetetlen Egyeslt llamok hamarosan veresget fog szenvedni Irakban, nemcsak a termszeti krlmnyek miatt, hanem mert nem csak regulris, de szellemi ellenllssal is tallkozik. Az sem vletlen, hogy az Egyeslt llamok, amely hbort vv a civilizci ellen, termszeti katasztrfk sorozatt szenvedi el, aki nem rta al a kioti egyezmnyt, aki r prblja a vilgra erltetni a fogyasztst, az nem vletlen, hogy ilyen csapsokat szenved el. Napleon, Hitler annak idejn megakadt az orosz tlben, s a termszet sok esetben az emberisg segtsgre sietett. Ezek pldaad esemnyek. Magyarorszgon is trtnhet csoda. Flllt egy j generci, amely politizl, jelenleg nem lehet nagy hangja, mert a mdia szinte mindennel egytt monopolizlva van. De azt gondolom, hogy kszen kell llnunk, trtnhetnek nagy vltozsok. Az alternatva benne van a magyar trsadalomban, a kitrs lehetsge is, n azt ltom, hogy le kellene kzdeni az egzisztencilis politikai flelmeinket, s btran megfogalmazni azokat az eszmnyeinket, amelyeket az seinktl rkltnk. Egy tradicionlis, konzervatv fordulatra ltok lehetsget, de hozz kell tennem, hogy nem a Fidesz vezetsn bell. n mg mindig hiszek abban, hogy a magyar trsadalom egy j elitet kpes felsznre lkni, s ez az j elit a rgi erklcsk mentn meg tudja magt fogalmazni, s egyszer, amikor kiresedik mg jobban ez a fogyasztscentrikus vilg, akkor ezek az rtkek fontosak lesznek szmunkra.

-         Kitrst emltettl. Ezt 2006-ra vagy inkbb csak 2010-re remlhetjk?

-         MT: Nem vagyok jvbelt Nostradamus, sem Lengyel Lszl, akik ugye mindig melljsolnak. n azt ltom, hogy 2006 az utols olyan vszm, amikor tehetnk valamit a globalizmus ellen. Ha 2006-ban nem ll ssze az az gynevezett nemzeti, konzervatv tbor, amelyet n nagyon ersen s marknsan megklnbztetek a polgri, szabadelv tbortl, s nyilvn a baloldaltl s a klasszikus neoliberlis tbortl is, akkor itt nagy baj lesz. Akkor itt 15-20 vre is elveszik a remnye annak, hogy Magyarorszg megmaradhat rtkszigetknt a Krpt-medencben, de ugyanakkor ltom, hogy egy MVSZ-MIP-Jobbik sszefogs mentn elindulhat egy olyan folyamat, amely azt eredmnyezheti, hogy magra tall ez a trsadalmi rteg is. s ha gy lesz, s bekerl a Parlamentbe, akkor nyilvn kiszlesti a kzbeszdet, a kzgondolkozst, s nagyon sok olyan problmhoz hozz mer nylni, amelyhez a jelenlegi politikai garnitra nem. Azt ltom, hogy jelen pillanatban a magyar politika s kzbeszd nem reformlhat meg, teljesen j hangon, j emberekkel, hitelesen, szintn kellene beszlni bizonyos tmkrl. s ha tnyleg hromprti lesz a Parlament, ahogyan ezt elre jsoljk, akkor bizony katasztrfa vr az orszgra.

 

Dr Jzsef

 
Honlap hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Regisztrlj!

Mg tbbet szeretnl tudni a Jobbik szoba kzssgrl? Regisztrlj s ismerj meg minket! Regisztrlt tagoknak jabb menpontok jelennek meg belpskor! Folyamatosan kerlnek fel jdonsgok, melyeket csak regisztrlt felhasznlink rhetnek el!

 
Pldakp

 
Kedvenc knyvesboltunk

 
Ragazzi di Budapest

Avanti ragazzi di Buda
avanti ragazzi di Pest
studenti, braccianti, operai,
il sole non sorge più ad Est.

A teljes dal letlthet innen. Krlek, miutn meghallgattad, trld a dalt!

 
Hreket itt nzd:

 

 
Mesterlevl

E levl igazolja, hogy tulajdonosa a Tridõ Mestere, s egyben jogosultsgot ad neki, hogy mind sajt lete esemnyei fltt, mind meghatrozatlan szm, egyb szimultn lettapasztalata fltt uralkodhasson tudata irnytsval. Tovbb jogosultsgot ad, hogy akaratval szabadon vlaszthasson diadal s tragdia kztt, s hogy olyan szellemeket vonzzon maghoz, amilyenekre vgyik tanulsa s ittlte rdekben. Eme jogostvnynak csak egy kritriuma van: az nkntessg.

 

Ez a tanstvny mindenkinek a zsebben ott lapul.

 
Knyvajnl
 
Eztet a zent szeressk
 
zenfal
zenfal, nem reklmtbla! Krlek, ne hasznld reklmozsra!
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!