Az eredend bn
Carpathia 2006.01.08. 23:18
Trtnt a vilg teremtst kveten, hogy Isten egy trvnyt mondott ki: Ne egyl, ember, errl a frl. Mi trtnt? Szinte azonnal evett. Mi trtnt? Az embert megksrtette a Gonosz. Azt mondta, nem korltozhatjk szabadsgban. Mg Isten sem. s evett a frl. Bnbe esett. A Jv nemzedkeit is romlsba, hallba tasztotta, beljk is tvitte gnjeiken keresztl a rosszat.
Mit mond ma a Gonosz? Ugyanezt. A Gonosz nem vltozott. A Gonosz ma is azt mondja, nem lehet az embert szabadsgban korltozni. Isten sem teheti meg, az llam sem teheti meg, senkinek s semminek a trvnyei nem tehetik meg. Az ember pedig… Az ember pedig marad gyenge s bns. Vagy taln mgsem. Az ember jellemn egy pillanat alatt nem vltoztathatunk, az ember „dntseit” egy pillanat alatt nem befolysolhatjuk. Az gynevezett dnts nem dnts. Az gynevezett dnts az sk s a krnyezet, az addig let kvetkezmnye. Mskpp nem dnthetne az ember. Mi kell, hogy „dntse” j dnts legyen? Kt dolgot tehetnk: vltoztatunk a gnjein vagy a krnyezetn. A gneken nem vltoztathatunk – szembe mennnk a termszet s Isten trvnyeivel. A krnyezet az, amin tudunk vltoztatni. Az esetlen s gyenge ember szmra – amely kpes lenne sokkal tbbre – lehet jobb utat kijellni. Hossz id alatt, kemny, szvs, kvetkezetes munkval, de lehet jobb utat adni el.
A Gonosz biolgiai szksgleteinek kielgtsre nevelte az embert. De ez is hossz id volt. Az emberek nagy tmegben knnyebben befolysolhatk. De az ember kpes arra, hogy trsadalomban, trvnyek szerint ljen, alkosson. Amely trvnyek lehet, hogy korltozzk egyni szabadsgt, de kzvetve sajt magnak is jt tesz ezzel, hiszen msok kztt kell lnie. Trsasgi lnyknt, ahogyan Isten vagy az evolci – kinek melyik – ltrehozta. De ehhez olyan krnyezetet kell teremtennk, amilyenben az emberek egymssal is trdnek. Ezltal nhny generci (akr egy-kett) alatt kialakulhat egy jobb trsadalom. A trsadalom nem tehet jv, de jobb igen.
Ahhoz azonban, hogy jobb tegyk a trsadalmat, el kell sprnnk a Gonoszt. Mert a Gonosz a teremts ta kztnk l. Pusztt, rombol. Hitet (lm, hov jutott a keresztynsg), rzst (lm, a sajt fajtnkat is megtagadjuk). A Gonosz a trsadalom kt legnagyobb sszetart erejt tmadja: a keresztynsget s a nacionalizmust. A keresztynsget, mely koherens eszmerendszert fogalmazott meg a vilg dolgaira, mely ktezer ve tartja magt, melyet megrt az egyszer ember, s elfilozofl rajta az elit. Mindkett szmra koherens magyarzat. De korltozza az egyni szabadsgot a kzssgrt, a trsadalomrt, teht a Gonosznak ellensge. A Gonosz rombolja a nacionalizmust – lssuk be, elg jl megy neki. A XIX. szzad folyamn kialakult ngy nagy ideolgia. A szocializmus, mely lttuk, hov vezet az emberi gyarlsg miatt. A konzervativizmus, mely nmagban nem tudott megfelel vlaszokat adni, ezrt gyakorlatilag keresztyn ideolgiv vlt. A nacionalizmus, mely a trsadalom egyik legfontosabb sszetart ereje lett. s vgl a liberalizmus, amely semmi jat nem hozott. Illetve taln egyet mgis: a Gonosz jjledst.
Az jjledt Gonosz pedig hdt. Terjeszkedik. A trsadalom gyilkosa. A Jv gyilkosa. s kztnk l. Hveket szerez. A krnyezettel mdostja dntseink elzmnyeit. De mr dolgozik azon, hogy a gnekkel is megtehesse ezt. Gyorsabban terjedjen. Mint az AIDS, gy gyengtse le a trsadalmat. Ne legyen ellenll kpessg. Jl kitallt dolog ez, nemde? Csakhogy trtnt valami, amire nem szmtott a Gonosz: a nacionalizmus rvn ellenszer kerlt a hallos krral szemben a trsadalom kezbe.
Dr Jzsef
|