Szrrelis szubjektivizmus
Janko1 2005.07.26. 14:05
Korunk kormnyciklusokon tvel egyezmnyes s ltalnos f vilgfelfogsa az az rtksemleges, egynkzpont nzet, mely az emberltk alatt alapos tartalomvltson keresztlment liberalizmus fogalma mg rejti nmagt. Klnsebb krdsvizsglat nlkl fogadja el a kzzls- s kztudatforml httrhatalom (mely alatt rtjk az rott s elektronikus mdit, a klnbz szakmai felgyel szerveket, a kultrt s a tudomnyt meghatroz kritikai s szakmai testleteket) ennek a liberlis vilgnzetnek, s annak eredmnyeinek jogossgt, s veti perifrira az azzal szembell gondolatokat.
A liberlis gondolat kzponti eleme, hogy nem tehetnk klnbsget jellemzk s tulajdonsgok kztt. Vallja, hogy minden tlet csak egyni, szubjektv szempontok alapjn jn ltre, s gy nem lteznek egyetemes rtkek. Ez a szemllet lthatan szembe megy teht minden emberi erklcsi tapasztalatnak felttelezett alapvet tzissel. Ms szavakkal: tagadja brmifajta vals lelkiismeret ltt, s azt pusztn a knyszer emberi erklcsi dogmk hatsnak tartja. Mindez jogos logikai kiindulpont lehetne egy olyan vilgban, amelyben nincsenek sszefggsek, s nincsenek kapcsolatok az egyes, a liberalizmus ltal a szubjektv rzkels alanynak tartott egynek kztt. Mindez egybknt a msik alapttele ennek a vilgelvnek: azt lltja, nincsenek nagyobb kapcsolatok, csupn egynek halmaza a vilg.
Egy antiliberlis, rtkelv vilgkp azonban szksgkppen abbl indul ki, hogy igenis kapcsolatok halmaza trhat fel az egyes "egynek" kztt; s gy, mint meglthatjuk, kzs rtkek tallhatak kzttk. Mr azt is bajos lenne megmagyarzni, hogy a liberalizmus ltal aximaknt felhasznlt egyn ki vagy mi is valjban. Az antiliberlis gondolkods egyszer vlaszt ad a krdsre: nem hatrozhat meg az egyn pontos lersa, mert a valsgban nincsenek fggetlen ltez dolgok, a tbbitl fggetlenl ltez egynek. A vilgban minden ltez bonyolult kapcsolatban van egymssal, s az ember, mint az egsz egy rsze, ppen ezen kapcsolatok ltal vltozik folyamatosan, s alaktja ki sajt bels szemlyisgt. Ez teremt lehetsget arra az rtkelv gondolkodnak, hogy azt mondhassa, a szubjektv rtktleteket is az eredend rtkismeretek hozzk ltre. Abban a vilgban pedig, ahol van kapcsolat az rtkeket meghatrozk kztt, s gy vannak sszefggsek a vilg klnbz jellemzi kztt, tudunk olyan abszolt rtkrangsort alkotni, mely egy adott clhoz tartozik.
Van, s egyre inkbb van rtelme jrl, szprl, igazsgrl, tisztessgrl, becsletrl beszlni mg eme "liberlis korban" is; mert van rtelmk ezen szavaknak, s htterkben egy kzs cl fel vezet t jellemzi jelennek meg. Nem mst nznk mindannyian, hanem ugyanazt, ms helyrl. Szksges, hogy az rtkek tisztessge s becslete, s ezek az rtkek letnk minden sznterben jelen legyenek, s ezek hatrozzk meg letnket. Szksges, hogy szembe menve a kor divatjval keressk az rtkes tulajdonsgokat. Akkor, ha ntudatosabban, teht szabadabban, boldogabban akarjuk ltnket folytatni; a flelmekkel teli szenveds tja helyett.
Kbor Jnos
|