Elmlkeds - Mirt a Harmadik tra kell szavazni?
greenfanter 2005.12.02. 21:25
Az elmlt htvgn a misre menve tallkoztam egy ismersmmel, akivel nhny mondat utn a politiknl ktttnk ki. rviden elmondta llspontjt, hogy br szinte mindenben a MIP-pel s a Jobbikkal rt egyet, a vlasztsokon azonban a Fideszre fog szavazni. Mivel kzben odartnk a templomba, s pont beharangoztak, reaglni mr nem volt idm, s a mise utn mr nem is tallkoztam vele, gy krdse megvlaszolatlanul maradt. Az azta eltelt egy htben szmtalanszor eszembe jutott, hogy vajon mit is vlaszoltam volna neki. Ez, ill. az a tny, hogy nagyon sok, ismersmhz hasonl gondolkods emberrel beszlgettem mr, vitt r arra, hogy foglalkozzak ezzel a tmval. Cikkemmel elssorban nem jat szeretnk mondani, inkbb sszefoglalni mindazokat a nyilvnval tnyeket, melyek a legtbb ember eltt ismertek, azonban nem tudatosul bennk, hogy ezek azt a tnyt tmasztjk al, hogy 2006-ban rdemes a Harmadik tra szavazni.
Mindenki eltt ismeretes, hogy a Fidesz clja 2002 ta, hogy egy tborban egyestse a jobboldalt. Ez egy npprttl –melynek elsdleges clja a szavazatok szmnak maximalizlsa- nem meglep. Figyelembe vve azonban, hogy mennyire sokszn, eltr gondolkods szavazk ignyeinek prbl eleget tenni ez a npprt, tetteiben nagyon meg van ktve a keze. Hisz minden tette mgtt annak a lehetsge ll fenn, hogy azzal szavazkat veszt. Tudva, hogy fent emltett ismersm is –sok ms Fidesz szavazval egytt- nagyon sok dologban elgedetlen a Fidesszel, elre leszgezhet, hogy az ignyeit nem tudn kielgten teljesteni a hatalomra kerl Fidesz. Kvetkezik ez abbl, hogy mindaz, ami neki megfelelne, a Fidesz szavaztbornak msik szln ll szavazknak (liberlis „jobboldaliaknak”) ellenszenves lenne. Ezt pedig a Fidesz nem engedheti meg magnak, hisz pont ezek a kzphez kzelll szavazk azok, akik egy nemzeti rdekekrt jobban kill Fidesz lttra knnyen msra adnk a szavazatukat a kvetkez vlasztson. Teht hiba felttelezzk jszndkan, hogy a Fidesz szeretne killni a nemzeti rdekek rvnyestse mellett, ha egyszeren meg van ktve a keze, hisz neki elsdleges clja a hatalomra kerls, s az ottmarads. A kt npprt lte teht Magyarorszgon egyre inkbb oda fog vezetni, hogy nem lesz komoly eltrs a kt nagy prt kztt, minimlis, a lnyeget nem befolysol eltrsek lesznek csupn (ennek mr ma is mutatkoznak jelei), hisz egyik prt se mer majd olyan lpst tenni, mellyel szavazkat vesztene. s ez a tny mr a ktprtrendszer egyik jellemzje, mely fel halad Magyarorszg. Az, hogy mirt is nem j Magyarorszgnak a ktprtrendszer, egy msik cikk tmja is lehetne, de kivl cikket rt errl Fricz Tams is a Magyar Nemzetben(!) A ktprtrendszer polgrhborhoz vezetne! -cmmel. Rviden csak annyit, hogy Magyarorszg politikai palettja sokkal sznesebb annl, minthogy kt prt ezt le tudn fedni.
Vlemnyem szerint tves az az elgondols, melyet oly sokszor hallottam mr, hogy „most mg a Fideszre szavazunk, hogy levltsuk a jelenlegi kormnyt, majd a kvetkez vlasztson a Harmadik tra”. Tves, ugyanis ha egyszer belekerlnk a ktprtrendszerbe (s ez alatt leginkbb azt rtend, hogy a jobb oldalon 1 prt lesz, mert az nem vltoztat a ktprtrendszer lnyegn, ha esetleg az SZDSZ is bejut a Parlamentbe), abbl nagyon nehz kiszllni. Most sokan gy gondoljk, hogy a kvetkez vlasztson majd mernek a Harmadik tra szavazni, de szinte biztos, hogy ezek az emberek, szintn elbizonytalanodnak majd, ha egy Fideszes azt mondja nekik 2010-ben: „Fontos, hogy most mg a Fideszre szavazzunk, hogy maradjon kormnyon, hiszen ha ismt az MSZP kerlne hatalomra, semmibe veszne a 4 v munkja, amit 2006-tl elkezdett a Fidesz-kormny. Most mg szavazzunk a Fideszre, hogy be tudja fejezni azt a munkt, amit elkezdett.” Innen mr nagyon nehz kilpni, az emberek tudatba bepl, hogy csak kt alternatva van, nem fognak hinni a vltozs lehetsgben, tenni pedig vgkpp nem fognak rte, hisz gondoljk majd 2002-ben s 2006-ban sem sikerlt radiklis prtnak bejutnia a Parlamentbe. Hiba fogja ltni a Fidesz sok szavazja, hogy k nem ezt vrtk, majd megvigasztaljk magukat, hogy mg mindig jobb, mintha az MSZP lenne kormnyon s megelgednek Orbn szp beszdeivel, amiket azonban tettek nem kvetnek. Ktsgkvl jobb lesz, ha a Fidesz jut hatalomra 2006-ban, mintha az MSZP jutna, br csekly mrtkben. Azonban gondoljk vgig mindazok, akik most flnek a Harmadik tra adni a szavazatukat, hogy mi lehetne annak a kvetkezmnye, ha nem tartannak attl, hogy a vlasztsokon a Harmadik t szvetsgt ikszelnk be. Persze nem arrl van sz, hogy hirtelen minden jra fordulna, ha a Harmadik t benn lenne a Parlamentben. Naiv dolog ezt hinni. Azonban risi lehetsgek nylnnak meg, hiszen a Harmadik t kpviseli beterjeszthetnnek olyan trvnyjavaslatot, melyekhez val Fidesz reagls utn tisztbban lthatnnk. Kiderlne ugyanis, hogy is viszonyul a Fidesz egyes nemzeti rzelm szavazk szempontjbl fontos felvetshez. Ha tmogatnnak olyan, a Harmadik t ltal benyjtott javaslatokat, melyek vals nemzeti rdekeket szolglnak, akkor biztosak lehetnnk benne, hogy sokkal jobb 4 v vr rnk, mint 2002-2006 kztti. Azonban attl kell tartanunk, hogy ezt egyedl a Fidesztl nem vrhatjuk el, ezt tette ugyanis egyrtelmv szmunkra az ellenzkben eltlttt utbbi nhny v tevkenysge. Kell a Harmadik t a Parlamentbe, hogy egyltaln felvetdjenek ilyen krdsek. Abban az esetben azonban, ha nem tmogatn a Harmadik t javaslatait a Fidesz, akkor vgkpp kiderlne, hogy elsdleges szmra a hatalom megtartsa, ehhez pedig nem kifizetd szmra ilyen javaslatok trvnybe iktatsa. Ezzel azonban j nhny szzalknyi szavazatot veszthet - radsul pont azokat, akik most is hezitlnak a Harmadik t s a Fidesz kztt-, mely szavazk a ksbbiekben remlhetleg mr nem flnek a Harmadik t sszefogst tmogatni, hogy aztn 2010-tl mr egy megersdtt prtknt meghatroz tnyez legyen az Orszggylsben.
Sokszor megkapjuk fideszes szavazktl, hogy megosztjuk a jobboldalt, szavazatokat vesznk el a Fidesztl ezzel gyengtve a jobboldalt. Flretve most a kt prt kztti tettekben megnyilvnul klnbsget, csupn matematikailag szeretnm bebizonytani ennek ellenkezjt. Napjainkban krlbell 3%-on ll a Harmadik t. Ezzel lehet vitatkozni, lehet alulbecsltnek tekinteni, lehet soknak tartani, az azonban szinte biztosra vehet, hogy akrmilyen krlmnyek is addnak a vlasztsokig lesz legalbb 3-4%-nyi szavaz, akik semmilyen krlmnyek kztt nem fognak a Fideszre szavazni. Ennek legfbb oka, hogy nem tudnak megalkuvak lenni, hogy egy olyan prtra szavazzanak, mely szmos, szmukra elfogadhatatlan tettet hajtott vgre az elmlt vekben. Ha teht a Fidesz folytatja jelenlegi stratgijt, hogy prblja elszigetelni, nem lteznek tekinteni a Harmadik t formcit, ez a szavazbzis tnyleg elveszett lesz a jobboldal szmra. Ha azonban a Fidesz stratgit vltoztat gy, hogy ha nem is tmogatja, de legalbb eltri egy radiklis prt megltt, s nem szajkzza folyamatosan, hogy a kis prtokra adott szavazat el fog veszni, vagy legalbb a radiklisabb szavazinak egy rsze, mindent megfontolva, hallgatva a racionlis rvekre, veszi a btorsgot, s a Parlamentbe segti a Harmadik t prtjt, akkor az egybknt elvesz 3-4% a jobboldalt fogja ersteni. Jelenleg ltva a Fidesz tevkenysgt, az utbbi lehetsgnek, a szavazk jzan beltsnak van nagyobb realitsa. Ha pedig ott lesz a Harmadik t a parlamentben a maga legalbb 5%-val, a Fidesz pedig a maga negyven valahny szzalkval, kizrt, hogy a baloldal alaktson kormnyt, mg akkor is, ha az SZDSZ is bejut, ami egyltaln nem biztos. Sajnos biztosra vehet, hogy a Fidesz nem fog koalcira lpni a Harmadik ttal, de ettl mg k kvlrl tmogatni fogjk a Fideszt (mint tette azt a MIP 1998-2002 kztt) persze csak abban az esetben, ha az elsdleges a nemzeti rdekek kpviselete lesz a Fidesznek. Ez pedig akr egy kissebsgi Fidesz-kormny lehetsgt is megengedhetv teszi, hisz a szavazsoknl a Harmadik t kpviselivel egytt tbbsge lenne a Parlamentben a jobboldalnak.
sszessgben teht, mivel nem vrhatunk arra, hogy a Fidesz vltoztasson llspontjn s nyisson a Harmadik t fel, magunknak kell szervezkednnk, mindezeket a tnyeket minl tbb Harmadik ttal szimpatizl, de a szavazatuk elvesztstl fl, gy Fideszre szavaz emberhez eljuttatnunk. Legynk tisztban azzal, hogy nem 3-4%-nyi vlasztpolgr van, aki szimpatizl a Harmadik ttal, hanem ennek tbbszrse. Ha sikerlne elrni minden ilyen embernl, hogy ne fljen s szavazzon a Harmadik tra – ami azrt relisan nzve megvalstatlan-, akkor legalbb 10%-os prtknt kerlne be a Parlamentbe. gy azonban a Fidesz „egy tbor, egy zszl” taktikja s a mdia elhallgatsa, lejratsa gy tnik, elrheti cljt, miszerint az emberek flnek az elsdleges preferencijukra szavazni, tartva attl, hogy mi lesz, ha elveszik a szavazatuk. pp ezrt nagyon fontos, hogy beszlgessnk minl tbbet emberekkel, tudjunk egymsrl, tudjuk, hogy sokan vagyunk, s magyarzzuk meg minl tbb, a Harmadik ttal szimpatizl emberrel, hogy ha mernk, s sokan mernk r szavazni, annak lesz eredmnye, ha azonban flnk, s a Fideszre adjuk a szavazatunkat, akkor nem fogunk elrbb jutni. Szervezkedjnk, btortsuk a bizonytalanokat, s tegynk meg minden tlnk telhett azrt, hogy vgre elinduljunk a vltozs tjn, melynek els lpseknt be kell juttatnunk a Harmadik t MIP-Jobbik sszefogst a Parlamentbe.
Farkas Gergely
|